Чи є натуральні консерванти?

Консерванти асоціюються зі шкідливістю, штучністю та “непотрібними хімікатами”. З іншого боку, уявляєте собі життя без них? Продукти харчування та косметика, які зіпсуються протягом кількох днів? Збереження харчових продуктів відоме століттями, але при масовому виробництві необхідно постійно шукати нові рішення.

Ефект консервантів у косметиці полягає, перш за все, у підтримці мікробіологічної чистоти. Розвиток мікроорганізмів може змінити властивості інгредієнтів препарату і завдати шкоди людині. У той же час консервант не може бути токсичним для людини і повинен залишатися активним у певному діапазоні значень рН та температури. Через складність завдання, поставленого перед консервантами, часто використовується кілька з них – неможливо виконати всі вимоги однією речовиною.

Для людей, які віддають перевагу натуральним інгредієнтам у своїй косметиці, важливо знати, що багато речовин, що містяться в рослинах, можуть мати консервантні властивості. Це пояснюється багатьма хімічними сполуками, що містяться в них, наприклад, спиртами (моно- та полігідроксилом), терпенами, терпеноїдами, поліфенолами, ефірами гліцерину та жирних кислот, саліциловою та бензойною кислотами тощо.

Провідними оліями цієї категорії є ефірні олії, серед яких варто згадати розмарин, лаванду, чебрець, евкаліпт, шавлія, чайне дерево або кедр. Вони мають бактерицидну та/або фунгіцидну активність.

Екстракти рослин також можуть містити хімічні антибактеріальні та протигрибкові сполуки. До них відносяться екстракти з календули, листя зеленого чаю, виноградної лози, волошки, м’яти перцевої, маслюка, насіння грейпфрута, чебрецю та журавлини. Ці рослини також виявляють антиоксидантні властивості, що підвищує їх консервантну ефективність.

Цікаво, що вітаміни Е (речовини групи токоферолів) та С (аскорбінова кислота та її похідні) також є природними консервантами.

Необхідно зробити акцент на тому, щоб люди, які користуються косметикою, усвідомлювали той факт, що препарат необхідно зберігати. В іншому випадку, перш ніж він потрапить на полицю магазину, він не буде відповідати будь -яким стандартам безпеки при використанні. На ринку немає косметичних засобів, які б не містили консервантів. Навіть якщо на упаковці написано “без консервантів” – що може ввести клієнта в оману, – у продукті є такі речовини. Однак вони мають природне (рослинне) походження і не зазначені у Директиві Ради Європейських Співтовариств як дозволена речовина.

Якщо ви хочете продовжити термін служби косметики, зберігайте її в холодильнику або вибирайте препарати у пакетиках, капсулах та піпетках – ця форма запобігає потраплянню забруднень.

Література:

М. Адашинська, М. Сварцевич; Ефірні олії як активні речовини або консерванти в косметиці, Chemical News. 2012, 66, 1-2, 139-158

H. Боярович, П. Фрончак, Я. Крисинський; Чи може косметика бути без консервантів? Hygeia Public Health 2018, 53 (2): 124-131